با افزایش تکنولوژی‌های دیجیتال و پیگیری هر چه بیشتر سیاست‌های سازندگان و تولیدکنندگان وسایل جانبی دنیای ابزارهای الکترونیکی و دیجیتالی، هدفون‌ها نیز مانند درگاه‌های USB-C، پا به عرصه گذاشته و جایگزین پیشرفته‌ای برای نسل‌های قبلی خود خواهند بود. با چنین فرضی این سؤال مطرح می‌گردد که هندزفری تایپ سی چیست، چه کاربردهایی داشته و چه پیش‌زمینه‌هایی را دنبال کرده و در نهایت چه امکاناتی را در اختیار کاربران قرار خواهد داد. با ما در این مقاله همراه باشید تا به بررسی هر چه بیشتر موارد مطرح شده بپردازیم.

مبدل اصوات قابل شنود

اغلب سیستم‌ها به منظور انتقال صدا با استفاده از گوشی‌های موبایل، از هدفون‌های کوچکی به نام هندزفری استفاده می‌کنند. هندزفری های نسل قبل مجهز به پایه جک استاندارد هدفون بوده و از درگاه 3.5 میلی‌متری برای این کار بهره برده شده است. متخصصان این حوزه، برای تبدیل تکنولوژی قدیمی به فناوری USB-C از قطعاتی یکسان با پورت یا درگاه‌هایی نوین استفاده می‌کنند. در مقاله هندزفری تایپ سی چیست به چرایی تبدیل اصوات دیجیتال به آنالوگ پاسخ می‌دهیم.

 

نسل جدیدی از درگاه‌های مبدل فایل‌های سیستمی

در یک سیستم صوتی نسل جدید، بلندگو، تبدیل‌کننده دیجیتال به آنالوگ از نوع داک و تقویت‌کننده از مدل امپلی فایر، اجزای تشکیل‌دهنده آن را شامل می‌شوند. با ایجاد امواج صوتی ایجادشده در محیط اطراف توسط بلندگوهای موبایل یا تبلت، صدا به گوش کاربر رسیده و توانایی شنیدن اصوات را به فرد می‌دهد. از آنجایی ‌که ایجاد صداهای مختلف به سیگنال‌های تولیدی به ‌صورت آنالوگ وابسته است، می‌بایست امواج را از دیجیتال به آنالوگ تبدیل نمود.

اصوات دیجیتالی

کلیه فایل‌های صوتی قابل ذخیره بر روی حافظه‌های موبایل چه به‌ صورت حافظه اصلی یا جانبی، یا حتی آنان که از طریق اینترنت و سایر راه‌های آنلاین منتظر می‌شوند، از نوع دیجیتال هستند. در واقع با کدهای باینری برای سیستم‌عامل کامپیوتر تعریف می‌شوند و قابل شناسایی هستند. از آنجایی‌ که فایل‌های صوتی دیجیتالی، موجی شکل نبوده و نمی‌توان آن‌ها را در هوای اطراف پرده گوش به‌ صورت ارتعاش در آورد، تبدیل اصوات دیجیتال به آنالوگ برای شنیدن آن‌ها ضروری است. در بررسی این سؤال که هندزفری تایپ سی چیست، شناخت انواع اصوات و تفاوت‌های آن‌ها مهم است، که در عکس پایین نمونه ای از هندزفری USB-C برند سامسونگ را مشاهده می کنید که تمامی استاندارد‌ها در آن به خوبی رعایت شده است.

پیشنهاد ما برای مطالعه:   تاثیر شارژر بر باتری گوشی

هندزفری تایپ سی چیست

 

خرید هندزفری تایپ سی سامسونگ

مبدل اصوات آنالوگ به دیجیتال

برای تبدیل صداهای ناشی از ارتعاشات صوتی در هوا که به صدای آنالوگ شناخته می‌شوند، به فایل‌های قابل ذخیره، شناسایی و بازآوری توسط کامپیوتر نیاز است. این فایل‌ها را با برنامه‌های پیچیده و الگوریتم‌های هوشمند، به ‌صورت فرمت‌های خاص در آورده و در هنگام پخش مجدد به آنالوگ تبدیل می‌کنند. حتی برای بررسی هندزفری تایپ سی چیست، باید بدانیم کلیه فرآیندهایی از این ‌دست در تمامی دستگاه‌های دیجیتالی مانند موبایل‌ها، اسپیکرها، تبلت‌ها و پخش‌کننده‌های موسیقی به همین شکل و روال انجام می‌شوند.

DAC در هندزفری تایپ سی چیست

فرآیند تبدیل فایل‌های دیجیتال به آنالوگ، با استفاده از DAC انجام می‌گیرد. بدین طریق که فایل‌های دیجیتالی به DAC ارسال شده تا به شکل امواج استاندارد قابل ارتعاش در محیط پیرامون در بیایند. بدین ترتیب امکان شنیدن این اصوات امکان‌پذیر است. در برخی سیستم‌های گوشی‌های همراه، از DACهای پیشرفته‌ای استفاده می‌شود که با تقویت‌کننده همراه بوده و فایل‌های صوتی بسیار باکیفیت و شفافیت بالا تولید می‌کند.

روش کار در بهره‌گیری از DAC در سیستم‌های موبایلی، با خوانش فایل توسط اپ آغاز می‌شود. بدین ترتیب کلیه فایل‌های دیجیتالی با استفاده از DAC به اصوات آنالوگ تبدیل ‌شده، تقویت‌کننده‌هایی مانند امپلی فایر، کیفیت پخش آن‌ها را بالا برده و در آخر با استفاده از یک جک 3.5 میلی‌متری یا در سیستم‌های پیشرفته‌تر با بهره‌گیری از درگاه USB_C به هندزفری، هدفون یا اسپیکر ارسال می‌گردد. حال توانستیم اولین قدم در پاسخ به این سؤال که هندزفری تایپ سی چیست و چه کارایی دارد را پاسخ دهیم.

 

هندزفری تایپ سی چیست

پشتیبانی انواع تولیدکننده‌ها از هندزفری تایپ سی

پیشنهاد ما برای مطالعه:   Qualcomm چیست

نحوه عملکرد درگاه USB_C

با تمامی توصیفاتی که پیرامون تبدیل اصوات قابل شنود انجام دادیم، متوجه شدیم انتقال صدا از طریق درگاه USB_C به دو روش انجام می‌گیرد. روش Passive و روش Active. در روش اول فایل صوتی پس از انتقال و تقویت از سیستم به هندزفری رسیده و کلیه ابزارآلات فی‌مابین، صرفاً نقش ارتباطی دارند. اما در حالت دوم سیگنال‌های صوتی با استفاده از هندزفری های نوع اکتیو، ابتدا از درگاه USB_C به شکلی دیجیتال وارد داک و تقویت‌کننده شده و سپس عملیات تبدیل به آنالوگ انجام می‌شود.

برای استفاده از تجهیزات الکترونیکی دارای پورت USB_C، ذکر این نکته ضروری است که اکثریت فایل‌های صوتی قابل پخش با این نوع درگاه، نیازمند استفاده از هندزفری‌های دارای تکنولوژی اکتیو بوده و باید از مبدل‌های همین خانواده نیز استفاده کرد. پس در تشریح این موضوع که هندزفری تایپ سی چیست، به این نتیجه رسیدیم که هندزفری‌های تایپ سی، محصولات دیجیتالی از نوع Active هستند که کلیه فایل‌های صوتی با فرمت‌های مختلف را از طریق درگاه USB_C منتقل می‌کنند.

مزایای استفاده از هندزفری تایپ سی

در کنار افزایش دانش در مورد سوالاتی مانند هندزفری تایپ سی چیست، دانستن مزایای استفاده از چنین ابزارآلات دیجیتال جانبی نیز خالی از لطف نیست.

  1. با استفاده از این وسیله، کلیه جزئیات فنی و تخصصی بین دستگاه و هندزفری ایجاد شده و ارتباطی با کم ترین نویز ایجاد می‌گردد.
  2. امکان انتقال فایل‌های صوتی از نوع Passive با فرمت‌های کلاسیک همچون Audio وجود داشته و قابل پخش و شنود است.
  3. قابلیت پشتیبانی کلیه سیستم‌عامل‌های مطرح دنیا از این مدل هندزفری ها امکان‌پذیر بوده و از ios گرفته تا ویندوز و اندروید و مک و لینوکس این همکاری را انجام می‌دهند.
  4. کلیه استانداردهای پخش فایل رعایت شده و آن را با بهترین کیفیت و شفافیت به گوش افراد می‌رساند.
  5. برخی هندزفری های تایپ سی مانند نمونه پایین که عکس آن را مشاهده می کنید از قابلیت noise cancelling برخوردار بوده، یعنی هیچ نویزی وجود نخواهد داشت و بوسیله آن می توانید از گوش دادن به موسیقی به عمق لذت سفر نمایید.

هندزفری تایپ سی چیست

خرید هندزفری اورجینال سامسونگ Samsung Anc Earphones AKG

چشم‌انداز استفاده از فناوری هندزفری تایپ سی

دنیای دیجیتال هندزفری‌ها هر روز به سمت پیشرفت و به‌کارگیری نسل‌های جدیدتری از این مدل ابزارآلات جانبی پیش می‌رود. با این وجود هنوز برای تبدیل کلیه دستگاه‌های استفاده‌کننده از جک 3.5 میلی‌متری به درگاه‌های USB_C زود است. بسیاری از فایل‌های صوتی و دستگاه‌های موبایل خریداری‌شده توسط مشتریان، همچنان از تکنولوژی قدیمی استفاده کرده و خرید ابزارآلات جدید را نوعی هدررفت پول می‌دانند. با این حال در سال‌های آینده این پیشرفت مشهود بوده و حذف داک، تقویت‌کننده و … را رقم خواهد زد. تمامی موارد فوق در خود هندزفری صورت گرفته و به ‌راحتی اصوات دیجیتال به آنالوگ تبدیل خواهند شد.

پیشنهاد ما برای مطالعه:   كاليبره كردن باتری اندرويد

نتیجه‌گیری در پیرامون هندزفری تایپ سی چیست

با وجود آنکه ابزارآلات پخش و شنود با تکنولوژی‌های جدید همچون وجود پورت‌های USB_C این سؤال را در ذهن افراد ایجاد می‌کنند که هندزفری تایپ سی چیست، هنوز هم بسیاری از دستگاه‌ها از سیستم قدیمی بهره‌گیری از جک 3.5 میلی‌متری استفاده کرده و برای ارتقاء تکنولوژی خود تلاشی نکرده‌اند.

با این‌ حال دانستن نوع کارکرد این مدل هندزفری‌ها، قابلیت‌های پیشرفته و امکان شنیدن تعداد بالاتری از فایل‌های صوتی و تصویری با این وسیله و مزایای پیرامون آن به علاقه‌مندان حوزه دیجیتال کمک بسیاری خواهد کرد. هندزفری‌های تایپ سی، نسل جدید از هدفون‌های کلاسیک هستند که شفافیت صوتی و کیفیت بالاتری از آنچه گوش می‌دهیم، عرضه می‌کنند.

 

سؤالات متداول

در اینجا به تعدادی از سؤالات علاقه‌مندان در این حوزه پاسخ داده خواهد شد.

  1. پورت usb type-c مورداستفاده برای هندزفری‌های این مدل، در چه دستگاهی به کار گرفته می‌شود؟

امروزه از این پورت در گوشی‌های موبایل، تبلت، لب‌تاپ‌های جدید اپل، هواوی، سامسونگ، شیائومی، لنوو و سایر شرکت مطرح مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  1. قیمت هندزفری تایپ سی چقدر است؟

قیمت‌های هندزفری تایپ سی بسیار متفاوت است. در واقع از برند هندزفری تا جنس بدنه دستگاه، می‌تواند بر قیمت هندزفری تایپ سی مؤثر باشد.

  1. بهترین هندزفری تایپ سی چیست؟

هندزفری تایپ سی با توجه به شرکت‌ سازنده، دوام، شهرت و کیفیت، قیمت‌بندی‌های مختلفی دارد. به همین علت هر کاربر با توجه به نوع بودجه و نیازی که دارد، اقدام به خرید محصول می‌نماید.

 

امتیاز شما
‫5/5 ‫(1 نظر)