شارژ سریع چگونه کار می کند؟

پردازنده ها ظرفیت رم صفحه نمایش این ویژگی هایی است که میلیونها نفر در هنگام انتخاب یک گوشی هوشمند برای خرید استفاده می کنند . اما در سال های اخیر، یک عامل دیگر – شارژ سریع – به آرامی راه خود را به پیش می برد. چه کسی گوشی هوشمند را نمی خواهد که بتواند به جای ساعت ها آنرا بپردازد؟

ای کاش به این آسانی بود. استانداردهای شارژ ترکیبی پیچیده از شیمی و فیزیک است و هر کدام دارای محدودیت های خاص خود و ناسازگاری های نامناسب هستند. بدتر از همه، سازندگان تلفن تمایل دارند که برچسب های گیج کننده را در اجزای ساده و پیچیده ای قرار دهند.

درباره شارژ سریع

شارژ سریع چگونه کار می کند؟

پس چگونه شارژ سریع کار می کند؟ یک نفس عمیق بکش. راهنمای ما برای محبوب ترین استانداردهای شارژ بی سیم در بازار، آنها را به سطح پایینی خود می رساند. در اینجا همه چیز شما باید درباره شارژ سریع Adaptive Fast، Qualcomm Quick Charge، OnePlus Dash Charge و موارد دیگر بدانید.

خرید شارژر فست شارژ

اصول اولیه

شارژ سریع چگونه کار می کند

با اصول اولیه شروع کنیم.

هر گوشی هوشمند دارای یک باتری است و هر باتری قدرت را به طور یکسانی بیشتر یا کمتر می کند.

طرز کار شارژ سریع

شارژ سریع چگونه کار می کند

سلولهای متشکل از دو الکترود (یک مثبت و یک منفی) و واکنش الکترولیتی کاتالیز می کنند. که ترکیبات را به مواد جدید تبدیل می کنند. با گذشت زمان، یونها – اتمهایی با تعداد بسیار زیاد الکترون یا بیش از حد آن – در الکترودها شکل میگیرند، جریان الکترونها را به ترمینال خارجی منفی باتری هدایت میکند و تلفنتان را با یک بار الکتریکی تامین میکند. در باتری های غیر قابل تحمل، این واکنش های شیمیایی تنها یک بار اتفاق می افتد. اما در باتری های لیتیوم یون قابل شارژ که قدرت گوشی های هوشمند را دارند، واکنش ها برگشت پذیر هستند. هنگامی که باتری تخلیه می شود، واکنش شیمیایی برق تولید می کند و وقتی که باتری شارژ شود، واکنش های شیمیایی قدرت را جذب می کند. شارژ سریع بنابراین ما نحوه شارژ و تخلیه باتری ها را مشخص کرده ایم. اما برای درک چگونگی شارژ سریع کار، شما باید کمی درباره چیزی که یک کنترل کننده شارژ نامیده می شود را بدانید.

یک یادداشت جانبی سریع:

  ما در جریان بحث ما به ولت ها، آمپر ها و وات اشاره خواهیم کرد،  اینجا یک تازه کار است. ولتاژ اندازه گیری ولتاژVاست، آمپر اندازه گیری جریانI است، و وات اندازه گیری از قدرتW الکتریکی است. برای مثال :  شیلنگ باغی را در نظر بگیرید: ولتی معادل فشار آب در شیلنگ است؛ جریان برابر با جریان جریان است و وات معادل حجم اسپری اسپا است. وات پس از آن محصول ولتاژ و آمپر – ولت (V) بار آمپر (A) برابر با وات (W) است.

ولتاژهای فعلی و بالاتر ولتاژهای شارژ سریعتر شارژ میشوند، اما محدودیتی برای آنها وجود ندارد.

باتری های تلفن هوشمند شارژ می شوند زمانی که یک جریان از طریق آنها عبور می کند. ولتاژهای فعلی و بالاتر ولتاژهای شارژ سریعتر شارژ میشوند، اما محدودیتی برای آنها وجود ندارد. کنترل کننده شارژ (IC) یا ICsharj در برابر جریان های خطرناک محافظت می کند. تراشه کنترل کننده ICsharj جریان الکتریکی را به داخل و خارج از باتری تنظیم می کند. به طور کلی، کنترل کننده های یون لیتیوم، جریان (در آمپر) را که در آن باتری را با اندازه گیری جریان و ولتاژ سلول باتری و سپس جریان جریان در آن را تنظیم می کند، تعریف می کند. بعضی از مبدل های DC به DC برای تغییر ولتاژ ورودی و مصرف کننده مدارهای مجتمع مقاومت بین ورودی شارژر و ترمینال باتری را تنظیم می کنند تا جریان را به سمت بالا یا پایین ببرند. مقدار فعلی کنترل کننده شارژ به طور کلی توسط نرم افزار تلفن دیکته شده است.

پیشنهاد ما برای مطالعه:   انواع شارژرهای سامسونگ

استانداردهای شارژ USB

ولتاژ جاری حداکثر قدرت
USB 1.0 5V 0.5A 2.5 وات
USB 2.0 5V 0.5A 2.5 وات
USB 3.0 5V 0.5A / 0.9A 4.5W
USB 3.1 (USB-C + USB-PD) 5-20V 0.5A / 0.9A / 1.5A / 3A / 5A 100 وات

  USB دارای یک استاندارد شارژ واقعا قوی و به خوبی تعریف شده است که به نام Power Supply Specification USB شناخته می شود. انجمن ارائه  USB ها مجموعا چهار نوع را مشخص می کند، یکی برای هر یك از مشخصه های USBمربوطه: USB 1.0، 2.0، 3.0 و 3.1. یک پلاگین استاندارد USB 1.0 و 2.0 می تواند تا 5V / 0.5A (2.5 وات) ارائه کند.

کابل هایی برای شارژ سریع

استانداردهای شارژ usb:

این میزان شارژ یک تلفن معمولی است و مقدار زیادی از قدرت را به همراه ندارد. یک آیفون شارژ در 2A بیش از USB با استفاده از 5V × 2A = 10W است. متوسط ​​لامپ الکتریکی رشته ای، به ترتیب، حدود 40 وات قدرت را به خود جلب می کند. به طور پیش فرض، پورت USB 3.0 5V / 0.9A (4.5W) را فشار می دهد. USB-C، پلاگین برگشت پذیر به شکل بیضی شکل بر روی گوشی های هوشمند جدیدتر، حیوانات مختلفی است. از لحاظ فنی می تواند مشخصات USB 2.0 را حمل کند اما اغلب تولید کنندگان USB 3.1 را انتخاب می کنند که به طور بالقوه ولتاژ بسیار بالایی را ارائه می دهند. بسیاری از دستگاه های USB 3.1 از مشخصات USB Power Delivery (USB-PD) استفاده می کنند که دارای حداکثر توان خروجی ( 20 وات / 5A 100 وات) است.

گوشی های هوشمند به طور معمول قدرت زیادی نداشته اند – تولید کنندگان معمولا با فشار کمتری (مانند 3A) می گیرند، اما لپ تاپ های USB-C مانند مکبوک پرو و Google Chromebook Pixel آن را رضایت بخش می دانند. ویژگی های شارژ باتری، که به طور خاص با قدرت متصل شده از یک پورت USB برای شارژ کردن، به سختی پیچیده است. جدیدترین مشخصات Rev 1.2، سه منبع مختلف قدرت را تعریف می کند: پورت استاندارد پایین (SDP)، پورت پایین دست (CDP) و پورت اختصاصی شارژ (DCP). CDP، مشخصات گوشی های هوشمند مدرن، لپ تاپ ها و دیگر سخت افزار ها می تواند تا 1.5A عرضه کند.

اسمارت فون ها و شارژرها کاملا سازگار با محدودیت های USB 2.0 و BC1.2 هستند، اما همه تلفن ها و شارژرها سازگار نیستند. به همین دلیل، به طور کلی، گوشی های هوشمند همیشه به پایین ترین سرعت شارژ می پردازند. مشخصات USB به نوعی دستورالعمل نسبت به dictum است. استانداردهای سریع شارژ مانند شارژ سریع Qualcomm و شارژ سریع Adaptive Fast سامسونگ از پارامترهای ولتاژ Spec USB فراتر رفته، اما به طور خاص – به همین دلیل تلفن شما قادر به شارژ در دقیقه، نه ساعت است.

استانداردهای شارژ سریع: تفاوت در چیست؟

سریع شارژ اپل

شارژ سریع برای اپل

سریع شارژ اپل

ولتاژ جاری حداکثر قدرت
USB-PD 14.5 ولت 2A 29W

فایده ها

 • USB-PD، یک استاندارد صنعتی، با تعداد زیادی از دستگاهها کار می کند.

مضرات

 • شما باید مبلغ چند دلاری را صرف استفاده کنید – اپل شارژرهای USB-PD را در جعبه شامل نمی شود.

اپل آی فون XS، آیفون XS Max، آیفون XR ، آی فون ایکس، آی فون 8 و آیفون 8 علاوه بر اجرای USB-PD، استاندارد صنعت همان استفاده شده توسط iPad Pro، مک بوک 12 اینچی، Chromebook Pixel گوگل و X1 Lenovo کربن. Intercompatibility بزرگترین مزیت آن است – USB-PD نیازی به کابلهای مخصوص یا آداپتورهای دیواری ندارد.

خروجی های پشتیبانی شده، کابل ها و آداپتورها

اگر شما مایل به استفاده از سازگاری USB-PDI iPhone هستید، چرا که اپل کابلهای USB یا آداپتورهای موجود در جعبه را در اختیار شما قرار نمیدهد. و شما نیاز به خرید یک کابل رعد و برق به USB-C که از USB-PD پشتیبانی می کند – اگر از یک کابل رعد و برق استاندارد با یک آداپتور USB-C به USB-A استفاده می کنید، شارژر به پایین ترین میزان توان را تنظیم می کند. در اینجا اپل پیشنهاد می کند :

 • اپل 29W، 61W یا 87W USB آداپتور برق.
 • یک آداپتور قدرتمند شخص ثالث USB-C که از USB Power Delivery (USB-PD) پشتیبانی می کند.

سرعت شارژ مهم نیست که شارژر USB-C شما خریداری شود، شما باید با محدودیت های سخت افزاری ایمن در iPhone خود قرار دهید. شارژ سریع در زمانی که ظرفیت بین 0 و 79 درصد است، اما متوقف می شود زمانی که آن را به 80 درصد می رسد. اگر شما برای چندین بار اضافی برای شارژ کردن لوازم جانبی مجبور نباشید، شارژ بسیار سریعتری نسبت به سایر موارد دارید. اپل شارژ سریع می تواند از 0 تا 50 درصد در 30 دقیقه با استفاده از USB-PD بپردازد.

پیشنهاد ما برای مطالعه:   کامل‌ ترین آموزش باز کردن قفل اپل ایدی با تصویر + ویدیو

Qualcomm شارژ سریع

شارژ سریع

Qualcomm شارژ سریع

ولتاژ جاری حداکثر قدرت
شارژ سریع 1.0 5V 2A 10W
شارژ سریع 2.0 5V / 9V / 12V 1.67A / 2A 18W
شارژ سریع 3.0 3.6V – 20V (افزایش 200mV) 2.5A / 4.6A 18W
شارژ سریع 4.0 N / A N / A N / A
شارژ سریع 4.0+ 5V / 9V (USB-PD)، 3.6V – 20V (افزایش 200mV) 3A (USB-PD)، 2.5A / 4.6A 27W (USB-PD)

فایده ها

 • یکی از استاندارد ترین شارژرهاست.
 • به عقب سازگار با نسخه های قدیمی تر از شارژ سریع.
 • ویژگی های ایمنی ساخته شده از گرمای بیش از حد و اتصال کوتاه جلوگیری می کند.

مضرات

 • شارژ سریع 3.0 USB-PD سازگار نیست.

شارژ سریع Chipmaker Qualcomm یکی از استانداردهای شارژ به کار رفته در بازار است. این اشتباه نیست – این یک ویژگی اختیاری از تکنولوژی Qualcomm on-chip مانند اسنپدراگون 845، 835، 820، 620، 618، 617 و 430 است که گوشی هایی مانند Galaxy Note 9 ، Google Pixel 3 و LG را پشتیبانی می کند. V40 ThinQ اما این تکنولوژی به پردازنده های Snapdragon کوالکام وابسته نیست – هر سازنده گوشی های هوشمند، مجوز صدور مجوز کنترلر قدرت Power Charge را دارد.

مشخصات فنی و آداپتورهای سازگار

شارژ سریع با افزایش ولتاژ شارژ شارژ سریع را افزایش می دهد که به نوبه خود موج را افزایش می دهد. پشتیبانی سریع شارژ 4.0 در حال حاضر بسیار نادر است. محدوده ولتاژ Quick Charge 3.0 حداقل 3.6 ولت و حداکثر 20 وات است که شارژ سریع شارژ 3.0 با استفاده از مذاکرات هوشمند برای ولتاژ بهینه (INOV) برای شناسایی ولتاژ کارآمد در هر نقطه ای که در هنگام شارژ می شود، افزایش یا کاهش می یابد. در شیب ولتاژ بالا، شارژ سریع 3.0 می تواند 18 وات قدرت را تامین کند. شارژ سریع شارژر 4 و جدیدتر دارای جایزه بالایی از سازگاری با شارژر USB-PD است، اما Quick Charge 3.0 و بالاتر فقط با لوازم جانبی تایید شده با شارژ سریع کار می کنند. با این حال، همه جا شارژ سریع به این معنی است که مقدار زیادی برای انتخاب وجود دارد.سرعت شارژ سایت کوالکام ادعا می کند که آخرین نسخه از Quick Charge 4+ می تواند گوشی های هوشمند را تا 50 درصد ظرف 15 دقیقه شارژ کند. هر چه سریعتر شارژ 3.0 در حدود نیم ساعت ظرفیت 50 درصد را فراهم می کند. در آزمایش ما ، گوشی های سازگار با قابلیت شارژ سریع 3.0 مانند LG G5 حدود 1 ساعت و 18 دقیقه به 100 درصد رسید.اقدامات ایمنی تعادل حرارتی هوشمند شارژر جریان را از طریق جالبترین مسیر حرکت می دهد و سنسورهای دستگاه از دمای مورد و اتصال دهنده مانیتور را کنترل می کنند تا از گرمای بیش از حد و اتصال کوتاه جلوگیری شود.

شارژ سریع سامسونگ

شارژ سریع در سامسونگ

شارژ سریع سامسونگ

ولتاژ جاری حداکثر قدرت
شارژ سریع سامسونگ 5V / 9V 2A 18W

فایده ها

 • ساخته شده در تمام دستگاه های سامسونگ.
 • سازگار با شارژ سریع
 • 2.0

مضرات

 • میخواهد محافظه کار باشد

شارژ Adaptive Fast سامسونگ منحصر به دستگاه های Galaxy مانند Galaxy S9 و Note 8 است.

بر خلاف شارژ سریع و دیگر استانداردهای سریع رقابت، آن کاملا با Exynos سازگار است.

سیستم عامل بر روی تراشه معمولا در انواع بین المللی دستگاه های سامسونگ یافت می شود.

مشخصات فنی و آداپتورهای سازگار

شارژ Adaptive Fast سامسونگ دارای قله تئوری 9 ولت / 2A (18 وات) است، اما در عمل عملا کمی محافظه کارانه است. بهره برداری از سرعت شارژ سریع Adaptive سریع نیاز به خرید شارژر تایید شده دارد، اما اکثر دستگاه های سامسونگ از لوازم جانبی سازگار با شارژ سریع پشتیبانی می کنند.

سرعت شارژ

سامسونگ زمان شارژ برای شارژ سریع Adaptive را منتشر نمی کند. اما در آزمایش ما ، کهکشان S8، که دارای باتری 3000 میلی آمپر است، به طور کامل شارژ می شود. با محدود کردن مجوز استاندارد Adaptive Fast Charging، این مربوط به زمان شارژ برای دستگاه های قابل مقایسه است.

اقدامات ایمنی

آمار دقیق شارژ سریع Adaptive سخت است، اما، به قولی سخن گفتن، آن را در سمت محافظه کار است. با توجه به تجزیه و تحلیل دقیق XDA از استانداردهای شارژ سریع، کهکشان S8 Plus جالب ترین دمای هر یک از گل سرسبد سریع شارژ را در بازار حفظ می کند.

پیشنهاد ما برای مطالعه:   تشخیص کابل شارژر اصلی آیفون

Huawei SuperCharge

متوقف کردن بسیاری از تلفن های huawei mate 20 و طرفدار طرف 1
شارژ سریع برای هو آی وی

Huawei SuperCharge

ولتاژ جاری حداکثر قدرت
Huawei SuperCharge 4.5V / 5V 4.5A / 5A 25W

فایده ها

 • سازگاری با USB-PD
 • اقدامات ایمنی کامل
 • آداپتورهای همراه با گوشی های هوشمند سازگار.

مضرات

 • به طور بالقوه کندتر از برخی استانداردها است.

SuperCharge ، سازنده گوشی هوشمند چینی، شارژ اختصاصی Huawei، در گوشی هایی مانند Huawei Mate 20 Pro ، Mate 9 و Huawei P10 ساخته شده است . این به نحوی شبیه به شارژ سریع است که در آن از ولتاژهای بالاتر از حد متوسط ​​برای دستیابی به شارژ سریع استفاده می کند اما کمی بیشتر از آن است که با چشم برخورد کند.

مشخصات فنی و آداپتورهای سازگار

SuperCharge به طور خودکار ولتاژ و جریان دیوار ورودی را بر اساس وضعیت باتری گوشی و دمای داخلی گوشی تنظیم می کند. آداپتورهای دیواری SuperCharge و شارژر ماشین از سه حالت شارژ – 5V / 2A، 4.5V / 5A و 5V / 4.5A (تا 22.5W) پشتیبانی می کند – و از یک چیپ ست در شارژر برای تنظیم ولتاژ استفاده می کند و از نیاز به حرارت تولید تغییر در ولتاژ در تلفن.

بر خلاف استانداردهای شارژ اختصاصی مانند Pump Express و Dash Charge، Supercharge با USB-PD پشتیبانی می کند. این به لطف پروتکل شارژ هوشمند هوآوی است که هوشمندانه بین حالت شارژ بسته به نوع آداپتور شارژ وصل می شود.

بهره برداری از فناوری SuperCharge Huawei نیاز به خرید یک آداپتور دیجیتال سازگار دارد. اما سازگاری بومی با استاندارد شارژ Qualcomm به این معنی است که هر دستگاه SuperCharge سازگار می تواند از شارژ سریع استفاده کند. هر گوشی هوشمند سازگار با SuperCharge دارای یک آداپتور دیواری سازگار است.

سرعت شارژ

Huawei برآوردهای شارژ برای SuperCharge را ارائه نمی دهد، اما ما توانستیم Mate 20 Pro را به طور کامل در حدود ساعت و ده دقیقه شارژ کنیم.

اقدامات ایمنی

پروتکل شارژ هوشمند Huawei، بخش اختصاصی از مشخصات SuperCharge، ظرفیت بار شارژر و کابل را مشخص می کند و ولتاژ را برای مطابقت کاهش می دهد.

علاوه بر این، SuperCharge با استفاده از اجزای تخصصی که “بهینه سازی شده” برای اداره جریان های بالاتر از جمله یک سیستم خنک کننده 8 لایه و پوشش ویژه ای است که دستگاه را تا 5 درجه سانتیگراد کولر از دیگر استانداردهای سریع شارژ نگه می دارد. Huawei می گوید دستگاه های SuperCharge سالانه ارزش تست و 10 آزمون قابلیت اطمینان را پوشش می دهد همه چیز از کوتاه به دمای شدید.

آینده شارژ سریع

تکنولوژی شارژ سریع در حالت شار پایدار است. پیشرفت در مدار یکپارچه، کنترل کننده های شارژ، آداپتورها و کابل ها می تواند به معنای گوشی های هوشمند باشد که ظرف چند دقیقه به جای ساعت شارژ می شوند.

Meizu Super mCharge

گوانگدونگ، سازنده گوشی هوشمند مبتنی بر چین Meizu، جدید امیدوار کننده جدید، Super mCharge ، می تواند باتری را از 0 تا 100 درصد در 20 دقیقه شارژ کند. آداپتور شارژر آن 11 ولت / 5A دارای قدرت 55 وات است و مدارهای پیشرفته در دستگاه های سازگار با Super mCharge مانع از دمای داخلی بیش از 102 درجه فارنهایت می شوند. Meizu می گوید Super mCharge طول عمر باتری را تحت تاثیر قرار نمی دهد – به طور متوسط ​​باتری 3،000mAh 80 درصد از ظرفیت خود را پس از 800 سیکل در دسترس خواهد بود.

خرید یک گرفتن: سوپر mCharge نیاز به یک شارژر، کابل، تلفن و باتری خاص.

Oppo Super Vooc

Oppo Super Vooc ، تکامل فن آوری شارژ Vooc Oppo، می تواند باتری را حتی سریعتر از Super mCharge Meizu شارژ کند: از 0 تا 100 درصد در 15 دقیقه. این سیستم از سیستم ولتاژ پایین استفاده می کند که گرمای تولید را به اندازه دیگر استانداردهای شارژ سریع تولید نمی کند و الگوریتم آن جریان و ولتاژ شارژ را به صورت پویا برای جلوگیری از مدارهای کوتاه تنظیم می کند.

بهتر است Super Vooc استانداردهای سازگاری سخت افزاری Super mCharge را نداشته باشد. این به یک باتری سفارشی نیاز دارد، اما با شارژر Micro USB و USB Type-C کار می کند.

تهیه شده توسط تیم idlla

چه دستگاه‌هایی شارژ سریع را پشتیبانی می‌کنند؟

معمولا تمام دستگاه‌هایی که به پورت تایپ سی مجهز شده اند فناوری شارژ سریع را پشتیبانی می‌کنند اما در این بین گوشی‌های پورت میکرو نیز هستند که این تکنولوژی را پشتیبانی می‌کنند.

آیا فناوری فست شارژ به باتری آسیب رسان است؟

اگر گوشی شما این فناوری را پشتیبانی می‌کند هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد ولی حواستان باشد در خرید شارژر فست شارژ باشد که با دستگاهتان سازگاری داشته باشد

امتیاز شما
‫1/5 ‫(1 نظر)