کالیبره چیست؟

منظور از كاليبره كردن باتري ايفون ، تنظیم مجدد باتری آن می باشد که تمامی باتری های لیتیومی که یون ها در آن ها جریان دارند پس از مدتی استفاده نیازمند همچین تنظیمی هستند زیرا ، در ابتدا باتری دارای ظرفیت 100% و عملکردی بسیار خوبی می باشد ، اما در گذر زمان دچار ضعف در عملکرد و کاهش ظرفیت می شوند به طوریکه زمانیکه مشغول کارکردن با آن می باشید مقدار شارژ آن از 20% ناگهان به صفر رسیده و گوشیتان خاموش شود.

که تنها راه آن برای برگشت به حالت اولش و رفع چنین مشکلی کالیبره کردن آن می باشد و کارکرد باتری به طور کامل بهبود می باید ، ولی متاسفانه خیلی از مردم از وجود داشتن چنین راهکاری بی خبر می باشند. اما ما برایتان مراحل انجام آن را به طور واضح توضیح داده ایم.

چرا كاليبره كردن باتري ايفون ضروری می باشد ؟

همان طور که در بالا توضیح دادم برای بهبود و افزایش ظرفیت باتری و جلوگیری از خالی شدن ناگهانی باتری و خاموش شدن یهویی آن ضروری می باشد ، بر اساس گفته های شرکت اپل شما یکبار در ماه و بعد از بروزرسانی نسخه ios  باید باتری ایفونتان را کالیبره کنید زیرا برخی اوقات بعد از بروزرسانی متوجه کاهش نگه داری باتری خواهید شد بنابراین این عمل را باید انجام دهید.

این نکته را توجه داشته باشید اگر مراحل  كاليبره كردن باتري ايفون به خوبی انجام ندهید ممکن است وضعیت بدتر نیز شود مثلا شارژتان سریعتر تخلیه شود و نمایش درصد باتری برایتان بسیار مبهم باشد یعنی بصورت ناگهانی تغییر کند و در کنار آن عمر باتریتان کاهش پیدا کند ، ولی برعکس با انجام صحیح این کار عمر و دوام باتریتان حفظ نموده اید.

خرید کابل اصلی آیفون

مراحل كاليبره كردن باتري ايفون

قبل از انجام آن چندین نکته ضروری وجود دارد که باعث افزایش بازده این عمل و بدست آمدن نتیجه مطلوب بهتری خواهد شد و بسیار به نفعتان می باشد بنابراین ما به شما پیشنهاد می کنیم که حتما قبل از كاليبره كردن باتري ايفون این نکته هایی رو که پایین ذکر میکنم حتما انجام بدید.

پیشنهاد ما برای مطالعه:   سامسونگ knox چیست؟

نکته 1: غیرفعال کردن خدمات موقعیت مکانی (Location Services)

یکی از دلایلی می باشد که منجر به مصرف بالای باطری آیفون می شود و فعال ماندن آن منجر به رخ دادن مشکل در کالیبره کردن گوشیتان می شود ، در کل غیر فعال کردن آن می تواند یکی از عوامل مهم در افزایش عمر باتری ایفون شود ، و دراینجا حتما باید آن را انجام دهید.

برای این کار کافیست:

 1. وارد setting شوید
 2. به بخش privacy بروید
 3. خدمات Location Services را انتخاب کنید
 4. اولین گزینه که می بینید را غیرفعال کنید
كاليبره كردن باتري ايفون
كاليبره كردن باتري ايفون

نکته 2: روشنایی صفحتون رو کم کنید

اگر به این موضوع دقت کرده باشید می فهمید روشنایی صفحه بیش ترین مقدار مصرف باتری را دارد ، پس سعی کنید تا جایی که میتونید و چشاتون اذیت نمیشه اونو کاهش بدین ، ولی برای کالیبره کردن باید روشنایی صفحتون رو به روشی که در پایین گفتم به کمترین مقدار برسونید.

 1. وارد setting شوید
 2. به بخش Display & Brightness بروید
 3. Brightness به کمترین میزان برسانید (کامل به سمت چپ ببرید)
كاليبره كردن باتري ايفون

نکته 3: غیر فعال کردن دانلودهای اتوماتیک (AUTOMATIC DOWNLOADS)

حتما از این موضوع با خبر هستید که بروزرسانی خودکار برنامه ها در ios بر عمر ایفونتان بسیار تاثیرگذار می باشد ، و نکته جالبش اینجاست که از برخی برنامه ها به ندرت استفاده می کنید ولی مدام در حال بروزشدن می باشند و همین درصد باتری شما را بسیار پایین می آورند ، و در كاليبره كردن باتري ايفون حتما باید آن ها را غیرفعال نمایید.

1) وارد setting شوید

2) به بخش iTunes and App Store بروید

3) در بخش AUTOMATIC DOWNLOADS چهار گزینه (Music Apps Update Books & Audiobooks) که می بینید را به سمت چپ ببرید که غیر فعال شوند

كاليبره كردن باتري ايفون

نکته 4: غیر فعال کردن Background Refresh

یکی از ویژگی های بسیار جذاب در ایفون می باشد که زمانی شما از برنامه ای خارج هستید بازهم از اعلانات آن با خبرید ، مثلا زمانی که پیامی در تلگرام دریافت می کنید می توانید آن را در بالای صفحه مشاهده کنید ، در عین مفید و کارامد بودن آن مصرف باتری بالایی دارد و در كاليبره كردن باتري ايفون باید آن را خاموش کنید.

 1. مثل نکته های پیشین به setting بروید
 2. سپس به General رفته
 3. حال  Background Refresh رفته و دوباره اولین گزینه همان را انتخاب کنید
 4. حال Off را بزنید
كاليبره كردن باتري ايفون
كاليبره كردن باتري ايفون
Background Refresh

حالا آماده می شویم برای كاليبره كردن باتري ايفون فقط این را در نظر بگیرید که انجام آن ممکن است تا دو روز نیز زمان ببرد ولی خیالتان راحت چون انجام آن بسیار راحت است و نیاز به هیچ برنامه ای ندارد ، قبل از آن حواستان باشد که حالت Low Power Mode نباید فعال باشد.

پیشنهاد ما برای مطالعه:   صفر تا صد نحوه رجیستری گوشی

مرحله 1

اولین کاری که باید انجام دهید که آنقدر با ایفون خود کار کنید که باتریتان کامل تخلیه شود و به 0% برسد.

 ولی این کار ممکن است برایتان باعث اتلاف وقت زیادی شود و بسیار زمانگیر باشد ، که من برای انجام سریعتر آن پیشنهاد می کنم ، اگر وقت ندارید می توانید چراغ قوه موبایل خود را روشن نمایید و آن را کنار بگذارید یا اگر زمان کمی دارید می توانید فیلمی به صورت آنلاین و با حداکثر صدا تماشا کنید.

مرحله 2

پس از تمام شدن باتری ، به مدت 4 ساعت صبر کنید تا باتری به طور کامل تخلیه شود.

علت اینکه می گویم باید صبر کنید ، اگر دقت کرده باشید پس از اتمام کامل باتری ایفونتان زمانی که آن را به شارژ می زنید ، همان لحظه صفحه شما نمایش می دهد که 2 تا 3% شارژ هنوز در باتریتان وجود دارد و دلیل آن ایمن نگه داشتن داده های شما می باشد که تا قبل از خاموش شدن داده هاتون ذخیره شود ، در کل برای تخلیه بهتر شما حداقل باید 4 ساعت صبر کنید.

مرحله 3

حالا ایفونتان را شارژ نمایید به اندازه ای که به مقدار باتریتان به 100% برسد و پس از کامل پر شدن باتری بگذارید 2 ساعت دیگر نیز به شارژ بماند.

ولی در اینجا حواستان باشد که از یک شارژر اصل و باکیفیت استفاده کنید زیرا در این مرحله از كاليبره كردن باتري ايفون داشتن چنین شارژری مهم می باشد.

مرحله 4

مانند مرحله 1 باید همان کار را تکرار کنید که باید باتری ایفونتان را کامل تخلیه کنید ، و می توانید همان ترفندها را برای تخلیه سریع تر باتریتان انجام دهید.

پیشنهاد ما برای مطالعه:   افزایش عمر باتری سامسونگ

مرحله 5

در این مرحله نیز باید مانند مرحله 2 عمل کنید که پس از تخلیه باتری ، حداقل 4 ساعت موبایلتان را به حال خود رها بگذارید.

اگر که مدت آن را بازهم بیش تر کنید که چه بهتر ، که در این موضوع دیده شده برخی ها تا 24 ساعت ایفونشان را به حال خود رها میگذارند ، ولی معمولا عرف آن 4 ساعت می باشد.

مرحله 6 ( آخرین مرحله كاليبره كردن باتري ايفون )

همان دستورالعملی که در مرحله 3 بیان شد را باردگر انجام دهید ، که همان طور گفته شد پس از پرشدن کامل آن باید دو ساعت دیگر نیز به شارژ بماند.

حالا که تمامی مراحل انجام شده را به اتمام رسانده اید به شما تبریک میگم و شما كاليبره كردن باتري ايفون را به خوبی انجام داده اید ، حالا می تونید تمام چیزهایی که تغییر دادید را به حالت اولیه خود برگردونید.

سوالات متداول:

چرا کالیبره کردن باتری آیفون توصیه می‌شود؟

زیرا پس از مدت‌ها باتری دستگاه ظرفیت خود را به نوعی از دست می‌دهد یا به قول معروف باتری خیلی زود خالی می‌شود، اما راهکار كاليبره كردن باتري ايفون این معظل را برطرف می‌کند.

قبل از كاليبره كردن باتري ايفون چه کارهایی باید انجام داد؟

قبل از کالیبره کردن باتری ایفون باید برخی تنظیمات نظیر غیر فعال کردن موقعیت مکانی و دانلودهای اتومات و Background Refresh را غیره فعال نماییم و سپس اقدام کنیم.

علاوه بر کالیبره کردن چه عمل‌های دیگری برای حفظ عمر باتری انجام دهیم؟

انتخاب شارژر در این مورد بسیار حائز اهمیت بوده است زیرا تاثیر مستقیمی بر باتری دستگاه شما دارد، که در اینجا می‌توانید با خیالت راحت اقدام به خرید شارژر آیفون در کیفیت اصلی نمایید.

امتیاز شما
‫0/5 ‫(0 نظر)