برای تعمیر فوری گوشی آب خورده سوالی داشتید در بخش نظرات ذکر نمایید تا در اسرع وقت پاسخ داده شود و از گرفتن تماس خودداری نمایید.

برای بیش تر ماها ممکنه این اتفاق افتاده بیوفته که در اثر بی دقتی و سهل انگاری که متاسفانه این خصلتی استکه همه انسان ها دارند،گوشیمون یا تبلتمون از دستمون رها شده و به داخل آب بیوفتد و در آن غوطه ور شود که ما در این بخش به اموزش تعمیر گوشی آب خورده می پردازیم.

هنگامی که این اتفاق رخ می دهد در رحله اول ممکن است مدار داخلی گوشی یا تبلتمون اتصالی کند و در اثر اتصالی به وجود آمده قطعات الکترونیکی داخل دستگامون بسوزد.

تعمیر گوشی آب خورده

و همیشه این را بدانید که خود شرکت های سازنده گوشی می دانند که ریسک خرابی دستگاه در اثر آب خوردگی چه قدر وخیم و غیر قابل جلوگیری می باشد، پس تا جایی میتونید برای جلوگیری از وقوع همچین حادثه ای حواس خودتون رو شیش دونگ جمع کنید!

خیس شدن تلفن همراه ها به منزله سوختن و نیاز به تعویض آن می باشد، ولی اگر شما در این مورد به اندازه کافی سریع باشید می‌توانید آن را حفظ کنید. بنابراین این مطلب زیر را مطالعه نموده و مراحل آن را انجام دهید.

1. در کمترین بازه زمانی آن را از آب خارج نمایید

اگر برای شما پیش بیاید که تلفن همراهتان در استخر یا جایی که در آن آب وجود دارد افتادن گوشی در آب رخ دهد، آب به داخل آن نفوذ می کند، مهمترین کاری که فورا باید انجام دهید، سریعا آن را از داخل آب بیرون بیاورید.

زیرا خرابی وارد شده به گوشی گران قیمت شما بسته به مقدار آبی است که به آن نفوذ کرده است و هرچه بیش تر در آب بماند خسارات بیش تری بر شما وارد می گردد.

خرید انواع شارژر اپل واچ

2. آن را خاموش کنید (اصلی ترین گام در تعمیر گوشی آب خورده)

اگر متوجه شدید که گوشیتان روشن است بدون وقفه باتریشو از آن خارج نمایید و اگه نشد آن را با تمام سرعتی که می تونید خاموش کنید و به هیچ وجه روشن نکنید، زیرا اگر دستگاه روشن باشد صدمات و خسارات وارد شده افزایش خواهند یافت و شما ملزم به پرداخت هزینه های گزافی خواهید شد.

اگر بخوام برایتان واضح تر بگویم در صورت تماس آب با تمام لوازم برقی اولین کاری که می بایست انجام دهید این است که مانع از عبور و ورود جریان الکتریکی شوید که این امر با خاموش کردن صورت می گیرد.
و برای اطمینان کامل از طریق دکمه power آن را خاموش کنید.
روشن نگه داشتن گوشی در حالتی که دارای رطوبت یا می باشد بهترین راه برای خراب کردنش می باشد.

پیشنهاد ما برای مطالعه:   صفر تا صد نحوه رجیستری گوشی

تعمیر گوشی آب خورده

3.برای تعمیر گوشی آب خورده رطوبت و نم آن را برطرف کنید

هنگام تعمیر گوشی آب خورده دستگاهتون باید کاملا خاموش باشد، اگر گوشی شما دارای باتری که قابلیت جابجایی دارد یا کارت microSD یا سیم کارت قابل جابجایی باشد، آن ها را را بیرون بیاورید.

و اگر گوشی شما اون قسمتی که باتری داخل اون قرار میگیره قابل باز شدن بود حتما درب آن را باز کرده و در معرض هوا قرار دهید.
در کل تمامی لوازم های جانبی که متصل به گوشی هستند، از جمله هدفون، کارت حافظه، کاور و … را خارج نمایید اگر افتادن گوشی در آب برایتان رخ داد این به کمک می کند تا نم گوشی سریع تر برطرف شود.

تلفن خود را بر روی یک حوله خشک یا دیگر سطح جذب قرار دهید. سپس، اگر شما یک فن دارید، آن را روشن کنید و موقعیت آن را به طوری قرار دهید که باد فن بر تمامی قسمت های دستگاه مورد نطرتون برخورد داشته باشد.

تعمیر گوشی آب خورده

4. به هیچ وجه از سشوار یا هیتر استفاده نکنید!

هرگز سعی نکنید گوشی خود را با استفاده از سشوار یا هر وسیله گرمایشی دیگری مانند هیتر خشک بکنید.

و این را بدانید با استفاده که از سشوار می کنیم ممکن است رطوبت بیشتری به سمت داخل گوشی نفوذ کرده و به اجزای الکتریکی دیگر آن نیز آسیب بزند.

گرمایی که از طریق آن به گوشی شما وارد می شود ممکن است بیش از حد داغ شود و باعث آسیب به قطعات تلفن شما شود و ذوب شدن مدار های داخلی از جمله ic از عواقب آن می باشد، درکل می تواند به طور جدی بر اجزای داخلی گوشی شما آسیب بزند.

و اصلا سعی نکنید از ابزار گرمایشی مخصوصا بخاری،مایکروویو و حتی سرمایشی مانند فریزر و حتی یخچال استفاده کنید چون در این فرآیند شما احتمالا صفحه نمایش بسیار شکننده گوشی خود را سر همین عمل خراب کنید.

لذا تمام این ها شایعاتی می باشند که دست به دست مردم چرخیده است.

تعمیر گوشی آب خورده

5. برنج و سیلیکا

در تعمیر گوشی آب خورده حواستون باشه که زمانی که قسمت خارجی تلفن یا دستگاهتون خشک شده است بدین معنا نیست که اجزای داخلی گوشیتان نیز خشک شده است و رطوبتش برطرف شده باشد.
برای مراقبت و حفاظت از آن، یک کاسه یا بشقاب که داخلش پر از برنج های پخته نشده باشد بردارید و دستگاه هوشمندتان را به داخل آن قرار دهید.
برنج این ویژگی را دارد که می تواند رطوبت و نم محیط اطراف را به طرف خود جذب نماید و این امر بهترین روش برای برطرف کردن خیسی داخل گوشیتان می باشد.

شما همچنین می توانید یک کیسه پلاستیکی با بسته های سیلیکا (بسته های کوچیکی که در جعبه های کفش ها و قرص برای جذب رطوبت آن قرار داده می شود) را پر کنید و گوشی خود را داخل آن کیسه بگذارید.
سیلیکا یک ماده خشک کننده است که رطوبت آب را جذب می کند، بنابراین برای خشک کردن گوشی هوشمند مرطوب بسیار مناسب است.

اگر شما روش برنج یا روش سیلیکا را در تعمیر دستگاه آب خورده انتخاب می کنید ، شما باید گوشی خود را در کاسه یا کیسه برای حدود 3 روز که زمان مطمئن آن 48-72 ساعت است بماند تا مطمئن شویم که تمام رطوبت از بین رفته شده باشد. می توان گفت این بهترین راهکار است.

پیشنهاد ما برای مطالعه:   تاثیر شارژر بر باتری گوشی

تعمیر گوشی آب خورده

6. وقتش رسیده روشن کنید و تست کنید

اکنون که تلفن شما رطوبتش برطرف و خشک شده است، ، باتری را جایگزین کنید و آن را روشن کنید و آن را آزمایش کنید تا مطمئن شوید که کار می کند.
اگرپس از آن دیدید که گوشیتون کار می کنه که خداروشکر شما شانس داشتید و گوشیتون سالمه الان و نیازی نیست خرج اضافه ای کنید.

مهم است که توجه داشته باشید، هرچند که آب داخل گوشی شما ممکن است اجزای داخلی گوشی را خراب کند.
می تواند خراب شدن خودرا در طول زمان نشان دهد چون ممکنه تو اون لحظه گوشیتون خودشو سالم نشون بده و بعد مدتی به صورت خاموش ناگهانی بشه! یا صفحه نمایشگر LCD با مشکل روبرو بشه.

پس اگه منطقی فکر کنیم می فهمیم که چه بهتره گوشی آب خورده خود را سریعا تعمیر کنیم همچین چیزی پیش اومد بدون شک که گوشیتون سوخته و دیگ بکارتون نمیاد و برای تعمیرشم هزینه خیلی سنگینی باید پرداخت کنید که اصلا براتون صرف نمیکنه.
پس حواستون باشه که چه کاری انجام میدین.

اگر متوجه شدید که گوشیتون بازم کار نمی کنه با ما همراه باشید

خرید تبدیل لایتنیگ

7. آن را سرویس کنید(با تینر بشویید)

این مرحله آخرین اقدام در تعمیر گوشی آب خورده می باشد، زیرا می تواند به گوشی شما آسیب برساند. اما اگر گام های فوق انجام دادید ولی بازم هم عمل نکرد، ممکن است ارزش تلاش آنها را برایتان داشته باشد.

در صورت نداشتن تخصص و آشنایی این کار را انجام ندهید زیرا ممکن با دست خودتان به آن آسیب وارد کنید، و حتی توصیه میشه که در صورت عدم دسترسی به تعمیرکار این مرحله رو انجام بدید.

تلفن خود را از هم جدا کنید،طوری که آن را کاملا به مدار چاپی برسانید، مسواک را با بیش از 90 درصد تینر یا الکل ولی ترجیحا تینر بشویید و به آن آغشته نمایید و به آرامی مدار چاپی سبز و آبی رنگ گوشیتان را با مسواک برس بزنید تصویرشو این زیر براتون قرار دادم.

تعمیر گوشی آب خورده

فقط در تعمیر گوشی آب خورده یاد داشته باشید، این مواد می توانند چسب در تلفن شما را حل کنند و باعث آسیب جبران ناپذیری شود پس حداکثر تایم مسواک کشیدن باید 30 ثانیه باشه.

خرید شارژر 15 وات سامسونگ تایپ سی

ولی از نظر خودم حتما انجام دهید زیرا هنگامیکه این مشکل آب خوردگی گوشی پیش بیاید و تعمیرات موبایل مراجعه کنید نمیاد داخل برنج اونو بندازه بلکه همون ابتدا میاد عمل سرویس دادن به گوشی رو براتون انجام میده که در قبال همین کارم حدود دویست هزار تومن ازتون میگیره!

8. به مرکز گارانتی گوشیتان مراجعه کنید

اگر تلفن شما روشن نمی شود، آن را مجددا آن را سرویس دهید و اگر بازهم کار نکرد قطعا گوشی شمادچار آسیب شده است و دیگر کاری از دست شما بر نمی آید.

پیشنهاد ما برای مطالعه:   تشخیص کابل شارژر اصلی آیفون

ولی متاسفانه در ایران گارانتی خرابی را در اثر افتادن گوشی در آب قبول نمی کند

در این صورت شما باید دستگاه گوشی یا تبلتتون رو نزد شعبه گارانتی اش ببرید و اگر هم ازتون قبول نکردن به مغازه های تعمیر موبایل مراجعه کنید.

نکته: به کاربرانی که بسیاری از امورشان به دستگاه موبایل وابسته است و بسیاری از کارهایشان را بوسیله آن انجام می دهند پیشنهاد می شود که در این مواقع به متخصص مراجعه کنند زیرا انجام مراحل ذکر شده حدود 3 روز زمان می برد.

آخرین نکته این که روش قطعی برای تعمیر گوشی آب خورده توسط کاربر وجود ندارد و بهترین راهکار اینکه پس از امتحان کردن روش 5 و مواجه به عدم جوابدهی حتما به یک تعمیر کار مراجعه نمایید.

سوالات متداول: 

آیا امکان تعمیر گوشی آب خورده در منزل وجود دارد؟

در حال حاضر باز کردن گوشی توسط هر شخصی به غیر از تعمیرکار به هیچ وجه توصیه نمی‌شود، اما در اینجا به راهکار و راه حل‌هایی اشاره شده است که افراد تا حد امکان قادر به تعمیر گوشی آب خورده در منزل شوند.

ایا گوشی اب خورده درست می شود؟

ابتدا روش پنجم که در اینجا ذکر شده است را امتحان کنید که به احتمال زیاد جواب می‌گیرید در غیر این صورت می‌بایست برای تعمیر گوشی اب خورده به یک تعمیرکار موبایل مراجعه نمایید.

بهترین روش‌ برای تعمیر گوشی آب خورده کدامند؟

برای راه حل استفاده از کیسه برنج است چراکه بدین طریق رطوبت و نم نفوذ کرده به داخل گوشی به بهترین نحو خارج خواهد شد، چراکه برنج قدرت جذب رطوبت فوق العاده ای دارد.

گوشی آب خورده دچار چه مشکلاتی می‌شود؟

افتادن گوشی درون آب، ریختن آب و نوشیدنی بر روی آن و … می‌تواند به بخش‌های مختلف گوشی آسیب برساند. بسیاری از افراد گزارش کرده‌اند که یکی از اولین قطعات گوشی‌شان که پس از افتادن در آب از کار می‌افتد، صفحه نمایش آن است. خرابی بلندگو دیگر مشکل رایج در صورت آب خوردن گوشی است. با این حال در مواردی نیز ممکن است آسیب وارد شده به بُرد گوشی بیش از این‌ها بوده و گوشی در عملکرد خود دچار اخلال شود. در این موارد برای رفع هنگ گوشی و تعمیر کامل آن بهتر است آن را به یک متخصص نشان دهید.

هزینه‌ی تعمیرات گوشی آب خورده چقدر است؟

هزینه‌ی تعمیر قطعات و بخش‌های مختلف گوشی با یکدیگر متفاوت است. پس هزینه‌ی تعمیر گوشی آب خورده تا حد زیادی به این وابسته است که گوشی‌تان دچار چه آسیبی شده است. بدیهی‌ست که اولین و موثرترین مسئله در تعیین این مبلغ، قیمت قطعاتی‌ست که نیاز به تعمیر دارد. اگر گوشی‌تان آسیب زیادی ندیده باشد و تنها رطوبت در کارکرد آن اختلال ایجاد کند، تعمیر و سرویس آن هزینه‌ی به مراتب کمتری خواهد داشت.

بدترین اشتباه کاربران پس از خیس شدن گوشی چیست؟ 

بعد از نفوذ آب به تلفن همراه به هیچ وجه نباید آن را به شارژر متصل کنید زیرا نباید کوچکترین جریان برقی به گوشی وارد شود، اگر این نکته را رعایت نکنید متحمل پرداخت هزینه‌های گزافی برای تعمیر آن خواهید شد.

4/5 - (84 امتیاز)
‫4.4/5 ‏‫(9 نظر)‬